ROTA TIP MERKEZİ
Message Icon
E-Randevu
randevu@rotatipmerkezi.com.tr
Phone Icon
Randevu
0212 699 0783 - 0212 758 9323

Bize Ulaşın

Burun Ameliyatlarından Sonra Uymanız Gereken 3 Kural

 

Rinoplasti olarak da bilinen burun ameliyatı, burunda meydana gelen estetiksel eksikliklerin giderilmesini sağlayan bir estetik operasyondur.

 

Burnu sadece estetik olarak iyi hale getirmeyen aynı zamanda burnun fiziksel bir durumdan dolayı rahat nefes almasını engelleyen bir durumu da ortadan kaldıran burun ameliyatı, ilk bakışta kolay bir ameliyat olarak görülse de sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor.

 

Kısacası,  burun ameliyatı geçirdikten sonra, sorunsuz bir iyileşme ve en iyi sonuçları elde etmeniz için doktorunuz tarafından da size söylenen kurallara tam olarak uymanız gerekiyor.

 

Burun Ameliyatı Sonrasında Nasıl Bir Süreç Sizi Bekliyor?

Başarılı bir burun ameliyatından sonra iyileşme sürecinizin istenilen azami sürede gerçekleşmesi için iyi bir bakım gereklilik olarak öne çıkıyor.

 

 Ameliyat sonrasında ameliyat bölgesinin steril tutulması, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması ve uygun antibiyotik ve ağrı kesicilerin kullanılması rutin olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Burun ameliyatı sonrası şişlik durumu için de ameliyat bölgesine buz ile soğuk kompres uygulamak yine genel geçer tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.

 

Bu genel geçer kuralların yanı sıra burun ameliyatı sonrasında kendinizin bizzat uyacağı kurallar ile bu süreci çok daha sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

Ağrıyı Önlemek İçin Yapabileceğiniz Şeyler

Başarılı bir burun ameliyatı sonrasında dahi ağrı ve acı hissetmeniz oldukça doğal. Elbette, her hastanın ağrı eşiği bir diğeri ile aynı olmadığı için hissedilen ağrı ve sızı farklılık gösterebilir. Ancak burun ameliyatı sonrası ağrı ile baş etmek için sizin de yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor.

 

Doktorunuz operasyon sonrasındaki ağrının giderilmesi için sizin genel sağlık durumunuza da uyacak bazı ağrı kesicileri verecektir. Siz de operasyon sonrasında doktorunuzun verdiği ilaçları reçeteye uygun olarak kullanarak ağrıyı azaltabilirsiniz.

 

 Ayrıca soğuk kompres uygulamak şişliğin yanı sıra ağrının da büyük bir açıdan azalmasına imkan verecektir. Rinoplasti operasyonu sonrasında uygun pozisyonda dinlenmek de yine ağrınızın azalmasında etkili olabilir.

 

Doğru Beslenme ve Düzenli Su Tüketimi

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi burun ameliyatında da operasyon sonrasında doğru ve dengeli beslenmek hızlı iyileşmek için gerekli bir noktadır. Ayrıca operasyon sonrasında doktorunuzun verdiği beslenme tavsiyelerine uymanız da gereklidir.

 

 Besin vitamin ve mineral açısından zengin ve dengeli bir diyet uygulamak burun ameliyatı sonrasında iyileşmeyi destekleyebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Baharatlı, asidik veya çiğnenmesi zor yiyeceklerden kaçınmak genizdeki herhangi bir tahriş veya rahatsızlığı önleyebilir, böylece iyileşme süreciniz daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir.

 

Aktivitelerinizi Kontrol Altında Tutun

Rinoplasti sonrasında aktivitelerinize dikkat etmek iyileşmenize çok hızlı bir katkıda bulunabilir. Özellikle burnunuza basınç oluşturabilecek veya darbe almasına neden olabilecek bir aktivite iyileşme sürecini sekteye uğratabileceği gibi burnunuzun daha ciddi bir şekilde zarar görmesine sebep olabilir.

 

Bu yüzden doktorunuz ile burun operasyonu sonrasında mutlaka hangi aktiviteleri ne zaman yapabileceğiniz hakkında konuşun. Aklınıza takılan tüm aktiviteleri doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz. Kontrollü bir şekilde hareket ederek iyileşme dönemini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın