ROTA TIP MERKEZİ
Message Icon
E-Randevu
randevu@rotatipmerkezi.com.tr
Phone Icon
Randevu
0212 699 0783 - 0212 758 9323

Bize Ulaşın

Kış Aylarında Kuruyan Ciltler İçin 3 Tavsiye

 

Kış mevsimi başladığında, birçok insan soğuk hava ve düşük nem nedeniyle kuru ve kaşıntılı bir cilde sahip olabilir. Kuru bir cilt, estetik açıdan rahatsız edici olmasının yanı sıra rahatsız edici bir duruma da sebebiyet verebilir. Kış aylarında cilt bakımına yeterli önem gösterebileceğiniz bazı püf noktalar da bulunuyor. Elbette ciddi dermatolojik problemlerde mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir.

 

Cildinizi Düzenli Bir Şekilde Nemli Tutun

Kış aylarında cildinizi nemlendirerek cilt kuruluğunu büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Bu yüzden cildinizi mümkün olduğunca ve periyodik olarak nemlendirmeniz gerekiyor. Cilt nemlendirme işlemini iki farklı yolla gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak vücudunuzun nemliliğini kaybetmesini önleyerek cildinizin nemliliğini sağlayabilirsiniz.

 

Cildin doğal bariyerini yenilemeye ve güçlendirmeye yardımcı olan hyaluronik asit, gliserin ve seramid gibi bileşenlerden oluşan ürünler, cildinizin nem kaybetmesini büyük ölçüde engelleyebilir. Vücut nemini koruyacak ürünleri kullanarak kış aylarında cildinizi büyük ölçüde koruyabilirsiniz.

 

Nemlendirici ve nem koruyucuyu duş sonrasında kuru olduğunuz noktalara uygulayarak cildinizin nemliliğini korumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kış aylarında evinizin ve çalışma ortamınızın nem seviyesini de göz önünde bulundurunuz. Ortamın nemini arttıracak nemlendirici cihazları tercih edebilirsiniz.

 

Çok Sıcak Suyla Yapılan Duş ve Banyodan Uzak Durun

Sıcak Duş ve Banyolardan Kaçının (175 kelime): Kış aylarında sıcak duş veya banyo yapmak cazip gelse de, sıcak suya aşırı maruz kalmak cildin doğal yağlarını yok edebilir ve cilt kuruluğunu daha da kötüleştirebilir.

 

Bunun yerine ılık suyu tercih edin ve duş veya banyo sürenizi en fazla 10-15 dakika ile sınırlayın. Cildi daha da kurutabilecek sert dokulu sabunları veya temizleyicileri kullanmaktan kaçının. Özellikle cilt nemini koruyacak sabunları tercih etmeniz önerilmektedir.

 

Ayrıca duştan veya banyodan sonra cildinizi tamamen kuru hale getirmek yerine hafif nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, daha yumuşak dokulu bir havlu veya cilt nemlendiricileri iyi bir tercih olabilir.

 

Çevresel Koşulları Göz Önünde Bulundurun

Soğuk aylar, bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de sert rüzgarlı günlere ve daha kuru havalara sahiptir. Rüzgar ve düşük nem seviyesi cildinizin sertleşmesine ve kurumasına neden olabilir. Özellikle yüz, boyun ve el gibi daha deri tabakasının daha ince olduğu noktalar kurumaya ve sertleşmeye daha müsaittir.

 

Yüzünüzü, boynunuzu ve ellerinizi soğuk havadan korumak için şapka, atkı ve eldiven giyin. Çatlamış dudakları önlemek için SPF’li bir dudak kremi kullanın. Ayrıca, zararlı UV ışınları bulutlu kış günlerinde bile cildinize zarar verebileceğinden, açıkta kalan cildinize en az SPF 30 içeren geniş spektrumlu bir güneş kremi uygulayın.

 

Bir yanıt yazın