ROTA TIP MERKEZİ
Message Icon
E-Randevu
randevu@rotatipmerkezi.com.tr
Phone Icon
Randevu
0212 699 0783 - 0212 758 9323

Bize Ulaşın

Kadın Check-Up

Günümüzün yoğun ortamında çoğu insan sağlığına olması gerekenden daha fazla öncelik vermeye meyillidir. Hayatın her aşamasında sağlıklı olmak isteyen kadınlar, rutin sağlık taramalarını da dahil ederek kendi bakımlarında etkin bir rol üstlenebilirler.İşte tam da bu noktada, kişinin sağlık durumunun anlık bir görüntüsünü sunan ve erken dönemde olası bir rahatsızlığın tespit edilmesini sağlayan kadın check-up’ı devreye girer.

Genel Sağlık Taraması

Hastaların tam ve kapsamlı tıbbi geçmişine dayanan genel bilgiler, hastanın genel durumu, vücut fonksiyonlarının yanı sıra sağlığa yönelik risklere de ışık tutabilir. Özellikle genel sağlık taraması ile henüz basit bir evrede olan birçok rahatsızlık kolaylıkla keşfedilebilir. Özellikle belirli bir yaşın üzerinde seyreden kadınlar için genel sağlık taraması daha kaliteli bir hayat standardı için elzem olarak sayılabilir.

  • Tam Kan Sayımı (Hemogram): Anemi, enfeksiyon ve diğer kan hastalıklarını tespit etmek için yapılır.
  • Biyokimyasal Testler: Karaciğer, böbrek fonksiyonları ve kolesterol seviyeleri gibi temel sağlık göstergelerini ölçer.
  • Tiroit Fonksiyon Testleri: Tiroit bezinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol eder.
  • Kardiyovasküler Sağlık Değerlendirmesi: Kan basıncı ölçümü ve gerektiğinde EKG gibi testlerle kalp sağlığının kontrol edilmesi.

Bu testler ve doktorun ihtiyaç duyabileceği diğer testler sizin sağlık durumunuza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle genel sağlık durumunuz ve aile yaşam öykünüz sizden istenilen testler açısından belirleyicidir.

Meme ve Pelvis Muayeneleri

Kadınların düzenli sağlık kontrollerinin bir parçası olarak  bir check-upta, kanser belirtileri veya diğer üreme sağlığı sorunları açısından göğüslerini ve pelvisini muayene edilmesi önemli bir yere sahiptir. Doktorlar kadınlara, gerektiğinde mamografi çektirmenin ve sık sık klinik değerlendirme yaptırmanın yanı sıra, değişiklikleri fark edebilmeleri için meme yapılarını tanımalarını tavsiye etmektedir.

Pap smear ve diğer pelvik muayeneler, rahim ağzı kanseri gibi jinekolojik sorunların erken teşhisi söz konusu olduğunda hayat kurtarıcıdır. Bu testlere kadınlar en erken 21 yaşında başlamalı ve bu testlerin sıklığı her bireyin risk faktörlerine ve sağlık geçmişine göre değişmelidir.

Kan Testleri

Rutin kan testleri, demir eksikliği anemisinden diyabete kadar gizli sağlık sorunlarını ortaya çıkarmak için çok önemlidir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonları, kan hücresi sayımı ve daha fazlası dahil olmak üzere kişinin genel sağlık durumunun net bir resmini sunarlar.

Kadınlar için kolesterol seviyelerini kontrol etmek de aynı derecede önemlidir çünkü yüksek kolesterol, dünya çapında kadınlar arasında önde gelen ölüm nedeni olan kalp hastalığına gizli bir etkendir.

Bu testler yoluyla erken teşhis, zamanında müdahale ve yaşam tarzı ayarlamalarına yol açarak ciddi sağlık komplikasyonları riskini önemli ölçüde azaltabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından önerilen düzenli taramalar, kadınlar için önleyici sağlık hizmetlerinin bel kemiğini oluşturur.

Kemik Yoğunluğu Taraması

Özellikle menopoza yaklaşan kadınlar için önemli bir sağlık kontrolü, kemik yoğunluğu veya osteoporoz taramasıdır. Bu test kemik yoğunluğunu ölçer ve osteoporoz riski hakkında bilgi verir. Osteoporoz, kemiklerin zayıfladığı ve kırılmaya daha yatkın hale geldiği bir durumdur.

Tarama, 65 yaş ve üstü kadınlar veya yüksek risk altındaki daha genç kadınlar için önerilir. Bu taramalar yoluyla erken teşhis, kemik yoğunluğunu güçlendirmek ve kırık riskini azaltmak için diyet değişiklikleri ve ilaçlar gibi proaktif önlemlere yol açabilir ve kadınların genel refahında kemik sağlığının önemini vurgular.

Randevu Al