ROTA TIP MERKEZİ
Message Icon
E-Randevu
randevu@rotatipmerkezi.com.tr
Phone Icon
Randevu
0212 699 0783 - 0212 758 9323

Bize Ulaşın

Sezaryen Doğum: Yararları, Riskleri ve İyileşme Süreci

Sezeryan doğum, normal doğumun aksine cerrahi bir müdahaledir. Annenin karın kısmına atılan kesik ile yapılan bu işlem, bazen bir tercih olarak bazen de zorunlu olarak yapılmaktadır. Genel anestezi ile yapılan bu doğum işlemi hakkında birçok hatalı bilgi bulunuyor.

 

Sezeryan Doğumun Faydaları Nelerdir?

Sezeryan doğum genellikle doktor tarafından anne adayına sunulan bir seçenektir. Ancak bazı durumlarda sezeryan doğum doktorunuz tarafından mecburi görülebilir. Sezeryan doğumun anne üzerinde etkileri şöyle sıralanabilir;

  • Doğum esnasındaki acı ve sancılar olmaz.
  • Vajina yaralanması veya tahrişi görülmez.
  • Mesane kontrolü kaybı olmaz.
  • Bebeğin doğum sırasında oksijensiz kalması önlenir, bu sayede bu duruma bağlı sorunların görülmesi büyük ölçüde önlenir.
  • Bebeğin doğum kanalından geçerken travma yaşama riski büyük ölçüde azalır.

Hangi Durumlarda Sezeryan Doğum Tercih Edilir?

Sezeryan doğum genellikle doğum öncesinde doktor ve anne adayı tarafından karar verilebilir. Ancak bazı durumlarda sezeryan doğum, bir mecburiyet olarak yapılmaktadır. Sezeryan doğumun mecburi olarak tercih edildiği durumlar ise şöyle sıralanabilir;

  • Uzamış Doğum

İlerlemeyen doğum” veya “durmuş doğum” olarak da adlandırılan uzamış doğum , sezaryenlerin yaklaşık üçte birinin nedenidir. Yeni bir anne 20 saat veya daha uzun süre doğum yaptığında gerçekleşir. Ya da daha önce doğum yapmış anneler için 14 saat veya daha fazla süre sezeryan kararı için belirleyici olabilir.

  • Anormal Pozisyon

Başarılı bir vajinal doğum için bebeklerin doğum kanalına yakın bir yerde başları önde olacak şekilde konumlandırılması gerekir. Ancak bebekler bazen senaryoyu tersine çevirebilir. Makat doğum olarak bilinen şekilde ayaklarını veya popolarını kanala doğru konumlandırabilir veya enine doğum olarak bilinen şekilde omuzlarını veya yanlarını önce konumlandırabilirler.

  • Doğum Kusurları

Doktorlar, doğum komplikasyonlarını azaltmak için, beyinde aşırı sıvı veya doğuştan kalp hastalıkları gibi belirli doğum kusurları teşhisi konan bebekleri sezaryenle dünyaya getirmeyi tercih edebilirler.

Sezaryen Sonrası Günlük Hayata Dönüş Süreci Nasıl Olmalıdır?

Sezaryen, karın bölgesine yapılan bir kesik ile yapılan cerrahi bir operasyondur. Bu operasyon sonrasında belirli bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Sezeryan doğum sonrasında ayağa kalkmak ve normal rutinlerinize dönmek için bir süre beklemeniz gerekiyor.

Operasyon sonrasında, doktorunuzun size verdiği ilaçları ve ağrı kesicileri eksiksiz kullanmanız gerekiyor. Ortalama 1 haftada annenin günlük rutinlerine dönmesi beklenmektedir.

Bir yanıt yazın